Chlupatá trvalka s podzemními oddenky a hranatými červenými či růžovými lodyhami dlouhými až 90 cm. Je to hybrid máty vodní, klasnaté a rolní.
Pěstování: Rostliny rozdělujeme na podzim nebo na jaře a sázíme je do vlhké, úrodné, v létě chladné půdy s vysokým obsahem potaše. Záhony přemisťujeme každé 4-5 let (pokud rostliny napadne rez i dříve). V létě ji seřezáváme, abychom ji omladili.
Užívané části: Sbírá se nať a list. Mladé vrcholky s listy se odřezávají několikrát do roka, vždy před vykvetením, když dosáhnou výšky cca 30 cm. Sklízí se v červnu až červenci za suchého počasí, nejlépe v poledních hodinách.
Použití: Významné hojivé vlastnosti jsou způsobené vysokým obsahem mentolu. Mentol navíc příjemně chladí a znecitlivuje. Nejčastější uplatnění máty je u všech druhů poruch trávení a zažívání (zlepšuje chuť k jídlu, zastavuje zvracení a průjmy, uvolňuje žaludeční křeče i bolesti jater a žlučníku). Máta celkově uklidňuje (působí proti nespavosti a nervovému napětí) a posiluje organismus. Známy jsou také dobré účinky na impotenci a frigiditu. Zevně se máta užívá proti migréně a na inhalaci při bronchitidě.
|