DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Pythia

Bylinky

Moje oblíbené bylinky

Zde naleznete informace o mých nejoblíbenějších lěčivých rostlinkách, návody na pěstování a léčivé účinky. Čerpala jsem ze spousty knih i vlastních zkušeností. Všechny tyto bylinky můžete snadno pěstovat na své zahrádce nebo rostou ve volné přírodě.
 
Máta peprná (Mentha x piperita)
Chlupatá trvalka s podzemními oddenky a hranatými červenými či růžovými lodyhami dlouhými až 90 cm. Je to hybrid máty vodní, klasnaté a rolní.
Pěstování: Rostliny rozdělujeme na podzim nebo na jaře a sázíme je do vlhké, úrodné, v létě chladné půdy s vysokým obsahem potaše. Záhony přemisťujeme každé 4-5 let (pokud rostliny napadne rez i dříve). V létě ji seřezáváme, abychom ji omladili.
Užívané části: Sbírá se nať a list. Mladé vrcholky s listy se odřezávají několikrát do roka, vždy před vykvetením, když dosáhnou výšky cca 30 cm. Sklízí se v červnu až červenci za suchého počasí, nejlépe v poledních hodinách.
Použití: Významné hojivé vlastnosti jsou způsobené vysokým obsahem mentolu. Mentol navíc příjemně chladí a znecitlivuje. Nejčastější uplatnění máty je u všech druhů poruch trávení a zažívání (zlepšuje chuť k jídlu, zastavuje zvracení a průjmy, uvolňuje žaludeční křeče i bolesti jater a žlučníku). Máta celkově uklidňuje (působí proti nespavosti a nervovému napětí) a posiluje organismus. Známy jsou také dobré účinky na impotenci a frigiditu. Zevně se máta užívá proti migréně a na inhalaci při bronchitidě.
 
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Vytrvalá, 0,5 až 1 m vysoká bylina se čtyřhranou chlupatou, hustě olistěnou lodyhou. Celá rostlina se vyznačuje slabou citronovou vůní. Kvete od června do srpna.
Pěstování: Pěstuje se ve vlhké, na živiny bohaté půdě na přímém slunci nebo v polostínu. Dobře se vysemeňuje, můžeme ji také vysévat na jaře přímo na místo nebo pod sklo a nebo dělit dospělé rostliny (doporučuje se jednou za 4-5 let, aby zůstaly mladé a bujné). V létě ji seřezáváme před rozkvětem, abychom podpořili další vývin mladých lístků.
Užívané části: Listy se sbírají krátce před rozkvětem za suchého nejlépe chladnějšího počasí, kdy je obsah silice nejvyšší. Nať se získává 3krát do roka, když dorostou výšky cca 30 cm a začínají kvést.
Použití: Uklidňující prostředek při nespavosti a bušení srdce. Snižuje krevní tlak. Léčí nachlazení a chřipku, nervově podmíněné choroby žaludku a střev a onemocnění močových cest.  Povzbuzuje chuť k jídlu a působí proti nadýmání. Uplatní se také při migréně a bolestivé menstruaci.